poniedziałek, 3 czerwca 2013

Serki puszyste - porównanie.

Wyobraź sobie taką sytuację: sobotni poranek, przygotowany do śniadania stół na którym pysznie prezentuje się świeże domowe pieczywo, masło, pomidory, rzodkiewki i dwa opakowania serka puszystego. Dwa, bo każdy z nas ma swój ulubiony ser. Żartobliwe przekomarzanie się, który z wyrobów jest lepszy, rozpoczyna dyskusję nad składem i zastanawianie się czy będziemy w stanie je rozróżnić. Korzystając z możliwości zakupów internetowych, zamawiamy ten sam rodzaj sera, czyli tzw. serek puszysty, ale różnych producentów i zastanawiamy się nad kryteriami oceny produktów podczas ślepego testu.
Nasze wnioski z tego porównania, a także opis znajdziesz poniżej.Pod lupę i na języki trafiło 6 serków, które porównaliśmy pod względem smakowym, zapachowym, łatwości w rozsmarowaniu, a także kaloryczności i składu chemicznego (który momentami był zaskakujący).

Do porównania wybraliśmy produkty różnych marek, pośród których znalazły się także nasze ulubione produkty (sortowanie wg. ceny):
Tesco - 2,59 zł,
Piątnica - ok. 2,79 zł,
Turek - ok. 2,99 zł,
Almette - ok. 3,49 zł,
Tartare - ok. 3,79 zł,
President - ok. 4,49 zł.
Serki nie zawierały dodatków smakowych tj. ziół i aromatów, by łatwiej je było porównać.

Wszystkie trafiły na talerze i zostały ponumerowane (trzy osoby oceniały produkty, jedna je numerowała i nakładała). Pierwsza ocena – parę spojrzeń i... różnic w wyglądzie nie było ;-)  
Następnie zwróciliśmy uwagę na konsystencję produktów, łatwość ich rozsmarowania na pieczywie. Jak się okazało, w tej kategorii najbardziej puszystym i łatwym do rozsmarowania był Tartare. Następne w kolejności to President i Turek. Najtrudniej rozsmarowały się Tesco i Piątnica (były gęste i twardsze. „Trochę jak lekka glina” – to jedno z określeń).


Zapach i smak: ta ocena zajęła nam najwięcej czasu. Byliśmy przekonani, że ser który każde z nas oceni najwyżej, po odtajnieniu marki, okaże się tym, który świadomie cenimy najbardziej. I to było błędne przekonanie. Ani razu nie wskazaliśmy ulubionych produktów (na myśl przychodzi mi paradoks Pepsi)! Nasze śniadaniowe spory okazały się zupełnie nieuzasadnione i wskazały na przywiązanie do marki, a nie samego smaku. Wracając do naszego porównania: pod względem smaku wygrał serek Tartare, następnie Piątnica i Almette, ale różnice w smaku były naprawdę niewielkie.Po degustacji zerknęliśmy na opisy produktów i, o zgrozo!,  to co zobaczyliśmy, było dla nas najlepszą wskazówką do kolejnych zakupów.
Połowa produktów w swoim składzie miała zagęstniki! Pod względem składu odrzuciły nas produkty Tesco i Almette, a także Piątnica. Pozostała trójka, czyli Turek, President i Tartare w swoim składzie miały na szczęście tylko ser i sól, ew. śmietankę.

Po degustacji doszliśmy do wniosku, iż smakowe różnice pomiędzy serkami są niewielkie, za to ich skład jest dość zróżnicowany i dla nas ważniejszy, dlatego nasze zakupy ograniczymy do serków bez zagęstników. Muszę przyznać, że dotychczas nie zwracaliśmy uwagi na skład serków biorąc za pewnik, że składają się z sera spulchnionego azotem. Teraz już wiemy, że tak być nie musi i dokonujemy bardziej świadomego wyboru (Wito zrezygnował ze swojego, dotąd ulubionego, serka).

 Poniżej tabela ułatwiająca porównanie serków (kolorem wyróżniłam naszych faworytów).

LP. NAZWA* CENA/ zł. KALORIE/ 100 g BIAŁKO/ 100 g TŁUSZCZ/ 100 g WĘGLOWODANY/ 100 g SKŁAD
1 Almette 3,49 233 kcal 7 g 21 g 4 g ser twarogowy, białka mleka, woda, odtłuszczone mleko w proszku, sól, kwas cytrynowy
2 Piątnica 2,79 243 kcal 6 g 23 g 3,0 g serek śmietankowy, sól, zagęstnik – mączka chleba świętojańskiego
3 President 4,49 317 kcal 7 g 31 g 2,5 g twaróg, śmietanka, sól morska
4 Tartare 3,79 269 kcal 7,5 g 25 g 3,5 g ser twarogowy, sól
5 Tesco 2,59 235 kcal 7 g 21 g 4,5 g ser twarogowy, białka mleka, zagęstnik: keragen, mączka chleba świętojańskiego, chlorek potasu, sól
6 Turek 2,99 269 kcal 7,5 g 25 g 3,0 g ser twarogowy, sól
 * kolejność alfabetyczna9 komentarzy:

 1. Bardzo fajnie porównanie, dzięki za informacje.
  Ja uwielbiam Turek :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Moja córka uwielbia ten serek. My kupujemy Turek albo Almette. A teraz będziemy kupować tylko Turek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wito podjął męską decyzję i zrezygnował ze swojego, dotąd ulubionego, serka Almette. Teraz jest bardzo zadowolony ze smaku sera bez dodatków.

   Usuń
 3. bardzo przydatna notka. ja przerzuciłam się na tartary, szkoda, że są najdroższe z całego zestawienia ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że informacje się przydały.
   Od kiedy czytam informacje umieszczone na opakowaniach, paręnaście razy szeroko otwierałam oczy ze zdumienia na widok składu niektórych produktów spożywczych.

   W niedługim czasie napiszę o teście lodów familijnych. Których lepiej unikać, a które śmiało można jeść - tak w sam raz na lato ;-)

   Usuń
 4. Dziękuję za test, bardzo przydatna informacja dla konsumenta, czyli mnie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa. Kolejne testy w opracowaniu. Lody familijne zaatakują lada dzień ;-)

   Usuń
 5. Nie przepadam ze tymi serkami, ale i tak dziękuję za test :) Interesujący wpis :)

  OdpowiedzUsuń