czwartek, 25 października 2012

Przystawka z kultury - Milek Design

Za mną wieczór pełen wrażeń dostarczonych przez przez bohaterów, drugiej w tym sezonie, Przystawki z kultury. Temat spotkania: Kobieca głowa 1912-2012. Jak czasy, historia i obyczaje wpływały na kobiece uczesania, rozwinęli Kasia i Darek Miłek, właściciele i styliści fryzur z Milek Design, oryginalne menu to zasługa Aleksandra Barona.


Przygotowana przez organizatorki Przystawki z kultury prezentacja, była dopełniana opowieściami Darka Milka. Mogliśmy się dowiedzieć jak niegdyś robiono trwałą ondulację, czego używano do utrwalania fryzur na początku XX wieku i jak dbano o włosy w czasach kiedy o szamponach i odżywkach nikomu się jeszcze nie śniło. Bardzo ciekawa była historia Antoniego Cierplikowskiego*, który wyjechał do Paryża i, po wielu perypetiach, tam zasłynął jako Antoine de Paris - fryzjer gwiazd. To on stworzył (w 1909 roku) fryzurę a la garcon, która w epoce długowłosych kobiet najpierw wywołała oburzenie, by następnie zrobić furorę na salonach (a potem i na ulicach).

Barwnym opowieściom towarzyszyły równie ciekawe kompozycje pobudzające kubki smakowe uczestników spotkania. Zwyciężczyni konkursu (konkurs był ogłoszony na profilu organizatora), opuściła Studio Cukry z włosami ułożonymi w stylu lat 60-tych (podobnie do słynnej fryzury Audrey Hepburn w filmie Śniadanie u Tiffany'ego).


Dynia + kozi ser + olej z pestek dyni + burak.

Chleb + kozi ser + masło + rozmaryn.

Wędzona śliwka + wędzony dorsz + prażona słonina.

Borowik + czekolada + tymianek.* Antoni Cierplikowski to niezwykła postać. Pochodzący z Sieradza fryzjer (ur. 1884 r.), który przez wielu nazywany był największym fryzjerem XX wieku. Znany i ceniony przez ówczesne gwiazdy, m.in. Josephine Baker (wymyślił znana fryzurę "na pierścionki"), Edith Piaf, Gretę Garbo. Zainteresował kobiety układając włosy jednej z klientek w kształt kapelusza. Oczarował je, kiedy ścł na krótko włosy aktorki Evy Lavalierre (40-letnia aktorka miała zagrać 18-latkę, krótka fryzura ją odmłodziła) tworząc słynną fryzurę chłopczyca (a la garcone). Była znany także za sprawą kontrowersji, które wzbudzał wokół siebie: spał w łożu przypominającym trumnę, eksperymentował z farbowaniem włosów kolorując sierść swojego pudla, chodził w butach na kryształowych obcasach. W Stanach Zjednoczonych miał sieć ponad stu salonów fryzjerskich. W wieku 86 lat wrócił do Polski, żył bardzo skromnie. Zmarł w roku 1976, jego grób zdobi kopia rzeźby autorstwa Xawerego Dunikowskiego (oryginał znajduje się na cmentarzu Passy w Paryżu).

Eva Lavalliere
Josephine Baker

 
 
   

 
 


Antoni Cierplikowski

Więcej o Antonim Cierplikowskim znajdziecie na:
Louloublog
Mamydlamamy.eu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz